Zabytkowe świątynie Mrągowa

Będąc w Mrągowie, nie sposób oczywiście pominąć skorzystania z wypoczynku nad wodą, tym bardziej że rozwinięta baza noclegowa zapewnia ofertę dla każdego portfela. Jednak warto uzupełnić swój wyjazd o zwiedzenie samego miasta. Mrągowo jest o tyle nietypowe, że jego rynek nie jest najbardziej zabytkową jego częścią, ponieważ podczas II wojny światowej została zniszczona większość jego starych kamienic. Na początek warto rzucić okiem na „Aptekę Pod Orłem”. To najstarsza apteka w mieście, założona już w 1819 roku i wciąż działająca.

Idąc dalej, można obejrzeć XVIII-wieczny kościół ewangelicki, ślad obecności licznej gminy protestanckiej. Na jego miejscu początkowo, od XV w. stała świątynia drewniana. Spłonęła w wielkim pożarze miasta w 1734 r. i wtedy wybudowano obecną, murowaną z absydą. Przed wojną była ozdobiona licznymi napisami ściennymi w formie szarf oraz malowidłami biblijnymi na sklepieniach. Na ścianach kościoła są tablice upamiętniające Mazurów, poległych jako żołnierze armii pruskiej w bitwie z Francuzami Napoleona, a także Mrągowian, którzy zginęli podczas odwrotu armii francuskiej z Moskwy przez te tereny. Kolejna tablica, z 1831 r. upamiętnia ofiary epidemii cholery. Kościół ucierpiał poważnie podczas wejścia Armii Radzieckiej w 1945 r., kiedy jej żołnierze podpalili go. Na skutek tego nie posiada już żadnego oryginalnego wyposażenia. Do XVIII w. za kościołem znajdował się cmentarz, ale zamknięto go po rozporządzeniu króla Fryderyka Wielkiego. Teren po nim wyrównano i zasadzono tu dąb pamięci na cześć poległych w wojnie z Francją w 1870 r. Z kolei z 1920 r. pochodzi stary dąb, posadzony na pamiątkę wygranego przez Niemców plebiscytu, w wyniku którego znaczną część Mazur dołączono do ich państwa. Jeśli chodzi o świątynie katolickie, to do dzisiaj istnieje kościół św. Wojciecha. Zbudowano go w 1860 r. a trzydzieści lat później uzyskał wieżę i nawy boczne.

Rezerwując pokoje w Mrągowie na kilka dni, można poświęcić dobre kilka godzin na zwiedzenie tego zabytku, bowiem nadal jest tam jego stare wyposażenie. W kościele znajduje się drewniany ołtarz z Ratyzbony i dwa boczne z Dobrego Miasta oraz drewniana rzeźba Świętej Rodziny. Wszystkie witraże również są oryginalne, z końcówki XIX w. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków miasta, wciąż pełniący swoje funkcje.

One thought on “Zabytkowe świątynie Mrągowa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>