Port Morski Jastarnia i urokliwa Jurata

Będąc w województwie pomorskim, warto zatrzymać się w Juracie. Jest to typowo turystyczna miejscowość, leżąca na Mierzei Helskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Jastarni, blisko stąd jest także na Hel. Wspaniałe krajobrazy oraz piękne czyste plaże zachęcają do wypoczynku w tej cudownej okolicy. W sąsiedniej Jastarni warto odwiedzić Port Morski. Zbudowany został w latach 1926-1931. Koncepcję budowy na wodach Zatoki Puckiej opracował Józef Poznański. Nabrzeża zostały usypane z piasku, który wydobyty został z prac bagrowniczych. Basen portowy, który powstał miał powierzchnię 8 hektarów, z kolei przylegające tereny lądowe aż 16 hektarów.

Wskutek drugiej wojny światowej port został zniszczony, odbudowano go w latach 1947-1949. Następnie w latach 1974-1975 szkielet konstrukcji nabrzeży, który wykonany był z drewnianych pali, zastąpiono żelbetonem. W zachodniej części cumują statki żeglugi przybrzeżnej, kutry oraz łodzie rybackie, natomiast część wschodnia przeznaczona jest na bazę dla płetwonurków. Mieści się tu również ośrodek żeglarstwa sportowego. W okresie letnim można zobaczyć legendarny żaglowiec “Generał Zaruski”. Jest to jeden z najstarszych czynnych polskich żaglowców. Po wodach Morza Bałtyckiego pływa przez cały rok, ma w swojej historii także wyprawy na koło podbiegunowe. W okresie letnim służy do rejsów szkoleniowych dla młodzieży. Tradycją tej jednostki są coroczne wyprawy zimowe, między innymi wielodniowe rejsy sylwestrowe. Żaglowiec służył także przez długie lata do odbywania rejsów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych.

Do portu w Jastarni mogą wpływać statki, których długość nie przekracza 60 metrów, a zanurzenie 3,8 metra, gdy w porcie jest średni stan wody. W porcie oraz na torze podejściowym statki są zobowiązane do zachowania bezpiecznej prędkości, nie większej niż pięć węzłów. Basen portowy oddzielony jest od Zatoki Puckiej dwoma falochronami, jeden ma długość 200 metrów, drugi z kolei mierzy 80 metrów. Głębokość basenu wynosi od 2 do 5 metrów. W sezonie letnim w pobliżu portu można zawsze spotkać wielu turystów, którzy przychodzą obejrzeć sprzęt rybacki, a także pospacerować wśród kutrów i łodzi.

W Juracie nietrudno znaleźć miejsce, w którym można przenocować. Baza noclegowa [do znalezienia na portalu Meteora] jest rozbudowana i różnorodna. W zależności od standardu obiektu, jego położenia oraz udogodnień, jakie oferuje ceny są zróżnicowane. Można zatrzymać się w hotelu, wynająć pokój w komfortowym i przytulnym pensjonacie, a także poszukać kwatery prywatnej. Obiekty wypoczynkowe często oferują możliwość dokupienia wyżywienia, całodziennego lub częściowego, co niewątpliwie jest wygodnym i komfortowym rozwiązaniem. Dla mniej wymagających urlopowiczów są także kempingi oraz pola namiotowe, a także domki letniskowe. Warto poszukać odpowiedniego miejsca jeszcze przed przyjazdem. Nieocenioną pomocą w tym wypadku jest bez wątpienia internet, gdzie wystarczy wpisać hasło “noclegi Jurata” i zarezerwować wybrany obiekt. Następnie pozostaje się tylko spakować i ruszyć w podróż nad polskie Morze Bałtyckie, by w pełni cieszyć się urokami Juraty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>