Niepospolite muzea Torunia

Do Torunia przybywamy często na jeden dzień by zobaczyć główne atrakcje znajdujące się w ścisłym historycznym centrum. Co ciekawe, objęte są one szczególnym nadzorem konserwatorskim oraz UNESCO. Szkoda, bo wielu z nas nie wie co traci przez to, że nie zatrzymuje się w mieście na dłużej. A nie jest to problem, bo baza noclegowa w tym mieście potrafi sprostać nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Wyszukane obiekty noclegowe Toruń oferuje gościom w kilkunastu większych hotelach i niezliczonej grupie mniejszych obiektów. Znajdziemy w nich pokoje z łazienkami i bez, będziemy mogli wykupić śniadania i obiady, a nawet skorzystać ze specjalnie dostosowanej oferty turystycznej.

Toruń posiada wiele ciekawych miejsc, które dobrze jest zobaczyć. Na szczególną uwagę zasługują tu obiekty muzealne. Bardzo znane jest tutejsze Muzeum Etnograficzne, należące do krajowej czołówki tego typu placówek. Zobaczymy tu eksponaty dotyczące codziennego życia mieszkańców Torunia, religii i kultur obecnych w mieście oraz zawodów wykonywanych w regionie Kujaw na przestrzeni dziejów. Główny gmach muzeum mieści się w budynku arsenału artyleryjskiego, który powstał jako element toruńskiego systemu umocnień z XIX wieku. Zbiory są przedstawione w bardzo ciekawy sposób, nie będziemy więc nudzić się, jak to ma wciąż miejsce w niektórych polskich muzeach.

Atrakcją jest także Park Etnograficzny, który mieści się obok muzeum. Tu zobaczyć możemy jak wyglądała dawna wieś w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem rejonu kujawskiego i kaszubskiego. Pokazane jest tu wyposażenie m. in. remizy strażackiej, kuźni i wiatraku. W Toruniu znajduje się także drugi Park Etnograficzny, który umiejscowiony jest poza centrum. Tamtejsza ekspozycja dotyczy flisactwa oraz rybactwa. Kolejnym ważnym muzeum, które warto zobaczyć z dużym zapasem czasowym jest Muzeum Okręgowe znajdujące się w Staromiejskim Ratuszu – w głównym miejscu toruńskiego Rynku. Samo muzeum ma już ponad 150 lat i należy do najstarszych w Polsce, jest też najstarszym muzeum toruńskim. Podziwiać tu można wiele zbiorów dotyczących historii miasta, ważnych wydarzeń, które miały miejsce w tym rejonie oraz piękne dzieła sztuki. Tych ostatnich nie sposób podziwiać w oderwaniu od miejsca, w którym się znajdują. Poszczególne sale ratusza są także tym, co przyciąga do muzeum. Możemy poczuć się jak świadkowie tych ważnych wydarzeń, które odbywały się tu przed kilkuset laty, a często angażowały królów i najważniejszych dostojników kościołów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>