Na szlaku wygasłych wulkanów w Górach Kaczawskich

Góry Kaczawskie słyną z unikalnej przyrody. Zwane są zresztą Krainą Wygasłych Wulkanów. Jest ich na tym terenie rzeczywiście sporo. Które są najpopularniejsze i dlaczego zasługują na uwagę?

Najwyższym wzniesieniem w północnej części Gór Kaczawskich jest Okole, z którego szczytu podziwiać można przepiękny widok na Karkonosze. Z kolei u podnóża znajdują się niezwykle cenne pod względem geologicznym lawy poduszkowe, powstałe aż 500 milionów lat temu. Kolejnym wygasłym wulkanem jest Bazaltowa Góra, która wznosi się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Bazaltowa Góra wyróżnia się bardzo wyraźnie zarysowanym kształtem. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękne krajobrazy. Legendy głoszą, że dawniej było to miejsce pogańskich kultów. Obecnie wzgórze porośnięte jest lasami liściastymi, a od kilku lat wiedzie na nie ścieżka dydaktyczna z Paszowic. Popularnym wzniesieniem jest także Górzec, który prawdopodobnie również służył do pogańskich kultów. Prawdopodobnie znajdowało się tam również grodzisko oraz niewielki zamek, na którego miejscu wzniesiono potem kapliczkę. Wzdłuż stoku ustawiono stacje Drogi Krzyżowej. Warto także wiedzieć, że ziemiami tymi zarządzali cystersi i prawdopodobnie właśnie dzięki nim Górzec stał się celem pielgrzymek. Atrakcją dla turystów jest także nieczynna sztolnia, która stoi u podnóża góry. W centrum Gór Kaczawskich znajduje się Czartowska Skała, która jest typowym kominem wulkanicznym. W trzeciorzędzie był to wulkan przyrody, a obecnie zarejestrowany został jako pomnik przyrody. Zbocza góry porośnięte są przez bardzo rzadką roślinność. Poza tym wiedzie tędy żółty szlak, zwany Szlakiem Wygasłych Wulkanów. Turystów zachwyca także Góra Wielisławka i Organy Wielisławskie, które są pomnikiem przyrody. Znajdują się one w miejscowości Sędziszowa. Wyglądem rzeczywiście przypominają organy lub też wachlarz, poza tym mają czerwonawą barwę. Na szczycie zauważyć można pozostałości po średniowiecznej osadzie i zamku. Podziwiać tu można rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

W Górach Kaczawskich warto zatrzymać się przynajmniej na tydzień. Umożliwia to doskonała baza noclegowa, która dostosowana jest do potrzeb turystów. Warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Góry Kaczawskie” i zapoznać się z bogatą ofertą noclegów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>