Latarnia w Gąskach drogowskazem dla rybaków

Gąski to niewielka wieś letniskowa, położona na zachodnim wybrzeżu, niedaleko Mielna oraz Kołobrzegu. Tym, co przyciąga tutaj turystów jest przede wszystkim czysta i szeroka plaża, na której można spędzić wiele godzin w czasie sezonu i na pewno się nie nudzić.

Woda jest tu ciepła i wolna od zanieczyszczeń, co sprawia, że bez zastanowienia można wskakiwać w morskie fale albo wybrać usługi wypożyczalni sprzętu i uprawiać liczne sporty wodne. Plaża oddalona jest od dużych ośrodków, co sprawia, że poza hałasem plażowiczów, nie ma tu nam co zakłócać wypoczynku. Wystarczy jednak oddalić się trochę od miejscowości, a spotkamy całkiem dzikie fragmenty plaż.

Jedną z największych atrakcji turystycznych, obok plaży, jest również tutejsza Latarnia Morska, która została wybudowana w końcówce XIX stulecia. Ma ponad 50 metrów wysokości, co czyni ją jedną z najwyższych w kraju. Niewątpliwie, nie byłaby taką atrakcją, gdyby nie była udostępniona zwiedzającym. Ci jednak mogą dostać się na taras widokowy, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę – widać nawet Mielno, Unieście oraz Sarbinowo. Na szczyt prowadzi prawie 200 schodów, ale warto je pokonać dla takiej panoramy. Przy latarni znajdują się także liczne sklepiki, punkty gastronomiczne oraz Dom Latarnika i miejsce, gdzie można trochę odpocząć po wspinaczce. Będąc nawet na krótko w tej okolicy, latarnia powinna być punktem obowiązkowym na naszej liście.

Nie sposób wtedy nie odwiedzić także zabytkowego, neoklasycznego Pałacu Morskiego, który znajduje się w miejscowości. Pochodzi on z drugiej połowy XIX wieku, a jego otoczenie jest równie przepiękne, co sam pałac – jest to duży park, gdzie rosną m. in. klony oraz cyprysiki. Dzisiaj znajduje się w rękach prywatnych, a w jego wnętrzach działa całoroczny ośrodek wczasowy. Oprócz miejsc noclegowych oferuje on także w pełni wyposażoną salę konferencyjną oraz restaurację z kawiarnią.

Jeśli chcielibyśmy się zatrzymać w Gąskach i okazałoby się, że nie ma już wolnych miejsc w pałacu, to nic straconego. Baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) jest tu dobrze rozwinięta i znajdziemy wiele innych miejsc jak pensjonaty, pokoje gościnne czy gospodarstwa agroturystyczne, gdzie chętnie zaoferują nam noclegi. Gąski są z tego powodu bardzo cenione przez turystów, a wielu z nich wraca tu co roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>