Kanał Augustowski – skarb Suwalszczyzny

Kanał Augustowskim, główny węzeł komunikacyjny szlaków wodnych Mazur i Suwalszczyzny musi być obowiązkowym punktem zwiedzania podczas wakacji w Krainie Tyjąca Jezior. Przede wszystkim trzeba na wstępie zaznaczyć, że ta budowla o strategicznym znaczeniu dla żeglug śródlądowej nie znajduje się na Mazurach, jak mylnie twierdzi wiele osób, lecz na Suwalszczyźnie. Nie ma chyba żadnego miłośnika żagli w Polsce, który by nie docenił obecności Kanału Augustowskiego.

Augustów jest miejscem wakacyjnych wyjazdów nie tylko miłośników sportów wodnych, ale i wielu zwykłych urlopowiczów. Doskonała baza noclegowa (), infrastruktura zorientowana na wypoczywających w połączeniu z jeziorami i przepiękną malowniczą przyrodą Pojezierza Suwalskiego czynią z tej okolicy prawdziwą wakacyjną oazę spokoju. Każdy nawet wymagający turysta znajdzie tu odpowiednie dla siebie noclegi. Luksusowe hotele, domki letniskowe nad brzegiem jezior czy obozowiska wzdłuż popularnych szlaków kajakowych – to cała różnorodność tutejszych obiektów hotelowych. Co ciekawe największa atrakcja Augustowa i Suwalszczyzny – Kanał Augustowski, bez którego dzisiaj trudno sobie wyobrazić żeglowanie w tamtejszych stronach powstało nie w celach rekreacyjno-turystycznych, a z powodów ekonomicznych. W XIX wieku sztuczna przeprawa okrężną drogą (nie przez Prusy) pozwoliła na transport zbóż z Królestwa Polskiego bez konieczności płacenia cła. Dziś układ śluz i kanałów służy głownie rekreacyjnej żegludze.

Poza wspomnianymi żeglarzami po kanałach pływają statki Żeglugi Pasażerskiej, które w okresie wakacyjnym cieszą się ogromną popularnością. Według danych około 100 tys. pasażerów rocznie wybiera rejsy statkami „Serwy”, „Sajno” czy „Perkozy”. Kanał Augustowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_Augustowski) to układ ciągów wodnych o długości 101 km, z czego aż 82 km znajduje się po stronie Polskiej, reszta natomiast po stronie Białorusi. Na tym odcinku funkcjonuje aż 18 śluz. Średnia głębokość tego wodnego szlaku ma około 225 metra, natomiast w najpłytszym punkcie tylko 1, 5 m. warto o tym pamiętać wybierając się w rejs kanałami augustowskimi. Kanał Augustowski dzieli się na dwie części: zachodnią i wschodnią. Ta pierwsza ciągnie się od Biebrzy do śluzy w Augustowie i liczy 325 km. Wschodni fragment rozciąga się od Augustowa aż do ostatnie śluzy Niemno na Białorusi i liczy niespełna 70 km. Kanał Augustowski został włączony w Europejski Szlak Tematyczny „Transport i Komunikacja”, który jest częścią inicjatywy o nazwie Europejki Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. Był także zgłaszany do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>