Błonia – największa krakowska łąka

Kraków jest miastem, które słynie z wielu atrakcji turystycznych między innymi muzeów, teatrów i pomników. W Krakowie oprócz tych miejsc znajduje się miejsce zupełnie wyjątkowe, a są nim krakowskie Błonia.

Błonia są wyjątkowe, ponieważ to największa łąka w całej Europie. Błonia zajmują powierzchnię czterdziestu ośmiu hektarów co czyni je nawet miejscem większym niż całe państwo, a mianowicie Watykan. Położone w dzielnicy zwanej Zwierzyńcem, blisko jednego z najbardziej znanych krakowskich kin – kina Kijów oraz w bezpośredniej bliskości centrum miasta. Z Błoń do Rynku można dostać się ulicą Józefa Piłsudskiego. Jej okolice to znana baza noclegowa. Kraków oferuje szeroki wybór noclegów dostępnych dla każdego zainteresowanego zwiedzaniem –

Błonia otaczają ścieżki spacerowe oraz rowerowe, dlatego stały się jednym z najbardziej popularnych miejsc do uprawiania aktywności fizycznej. Wokół tej ogromnej łąki bardzo wiele osób biega, jeździ na rolkach lub na rowerze. Na Błoniach latem odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, między innymi gry i zabawy dla najmłodszych mieszkańców miasta. Na Błoniach odbywały się również msze, w trakcie przyjazdów papieża Jana Pawła II do Polski. Jeśli będziecie spacerować wokół Błoń, waszym oczom ukarze się kamień papieski. Został on umieszczony na pamiątkę obecności papieża Polaka w naszym kraju.

Na tej ogromnej krakowskiej łące miały miejsce również liczne wydarzenia artystyczne, przede wszystkim koncerty. Warto w tym miejscu wspomnieć o koncertach muzyki filmowej. Organizowane one były pod gołym niebem, kiedy na świeżym powietrzu najwybitniejsi artyści Opery, Filharmonii oraz Akademii Muzycznej odtwarzali ścieżki dźwiękowe z najbardziej znanych filmów. Prezentowali oni soundtracki między innymi z Harrego Pottera, Gwiezdnych Wojen oraz Króla Lwa.

Na Błoniach odbywał się również koncert Céline Dion w ramach trasy Taking Chances Tour. Żeby w nim uczestniczyć do Krakowa przyjeżdżali turyści z całego świata. Warto również wspomnieć, że Błonia odegrały ogromne znaczenie w organizacji Euro 2012. Na Błoniach zlokalizowano wtedy strefę kibica, na której przybywający z całego świata miłośnicy piłki nożnej mogli razem cieszyć się i wspólnie świętować. Zorganizowano wtedy strefy, w których można było wziąć udział w kursach tańca oraz spróbować lokalnych potraw ze wszystkich stron świata.

Dziś w okresie letnim na Błoniach organizowane są letnie pokazy filmowe. Błonia cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród rodowitych mieszkańców, ale także wśród przyjezdnych. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>