Niepospolite muzea Torunia

Do Torunia przybywamy często na jeden dzień by zobaczyć główne atrakcje znajdujące się w ścisłym historycznym centrum. Co ciekawe, objęte są one szczególnym nadzorem konserwatorskim oraz UNESCO. Szkoda, bo wielu z nas nie wie co traci przez to, że nie zatrzymuje się w mieście na dłużej. A nie jest to problem, bo baza noclegowa w tym mieście potrafi sprostać nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Wyszukane obiekty noclegowe Toruń oferuje gościom w kilkunastu większych hotelach i niezliczonej grupie mniejszych obiektów. Znajdziemy w nich pokoje z łazienkami i bez, będziemy mogli wykupić śniadania i obiady, a nawet skorzystać ze specjalnie dostosowanej oferty turystycznej.

Toruń posiada wiele ciekawych miejsc, które dobrze jest zobaczyć. Na szczególną uwagę zasługują tu obiekty muzealne. Bardzo znane jest tutejsze Muzeum Etnograficzne, należące do krajowej czołówki tego typu placówek. Zobaczymy tu eksponaty dotyczące codziennego życia mieszkańców Torunia, religii i kultur obecnych w mieście oraz zawodów wykonywanych w regionie Kujaw na przestrzeni dziejów. Główny gmach muzeum mieści się w budynku arsenału artyleryjskiego, który powstał jako element toruńskiego systemu umocnień z XIX wieku. Zbiory są przedstawione w bardzo ciekawy sposób, nie będziemy więc nudzić się, jak to ma wciąż miejsce w niektórych polskich muzeach.

Atrakcją jest także Park Etnograficzny, który mieści się obok muzeum. Tu zobaczyć możemy jak wyglądała dawna wieś w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem rejonu kujawskiego i kaszubskiego. Pokazane jest tu wyposażenie m. in. remizy strażackiej, kuźni i wiatraku. W Toruniu znajduje się także drugi Park Etnograficzny, który umiejscowiony jest poza centrum. Tamtejsza ekspozycja dotyczy flisactwa oraz rybactwa. Kolejnym ważnym muzeum, które warto zobaczyć z dużym zapasem czasowym jest Muzeum Okręgowe znajdujące się w Staromiejskim Ratuszu – w głównym miejscu toruńskiego Rynku. Samo muzeum ma już ponad 150 lat i należy do najstarszych w Polsce, jest też najstarszym muzeum toruńskim. Podziwiać tu można wiele zbiorów dotyczących historii miasta, ważnych wydarzeń, które miały miejsce w tym rejonie oraz piękne dzieła sztuki. Tych ostatnich nie sposób podziwiać w oderwaniu od miejsca, w którym się znajdują. Poszczególne sale ratusza są także tym, co przyciąga do muzeum. Możemy poczuć się jak świadkowie tych ważnych wydarzeń, które odbywały się tu przed kilkuset laty, a często angażowały królów i najważniejszych dostojników kościołów.

Zabytkowe świątynie Mrągowa

Będąc w Mrągowie, nie sposób oczywiście pominąć skorzystania z wypoczynku nad wodą, tym bardziej że rozwinięta baza noclegowa zapewnia ofertę dla każdego portfela. Jednak warto uzupełnić swój wyjazd o zwiedzenie samego miasta. Mrągowo jest o tyle nietypowe, że jego rynek nie jest najbardziej zabytkową jego częścią, ponieważ podczas II wojny światowej została zniszczona większość jego starych kamienic. Na początek warto rzucić okiem na „Aptekę Pod Orłem”. To najstarsza apteka w mieście, założona już w 1819 roku i wciąż działająca.

Idąc dalej, można obejrzeć XVIII – wieczny kościół ewangelicki, ślad obecności licznej gminy protestanckiej. Na jego miejscu początkowo, od XV w. stała świątynia drewniana. Spłonęła w wielkim pożarze miasta w 1734 r. i wtedy wybudowano obecną, murowaną z absydą. Przed wojną była ozdobiona licznymi napisami ściennymi w formie szarf oraz malowidłami biblijnymi na sklepieniach. Na ścianach kościoła są tablice upamiętniające Mazurów, poległych jako żołnierze armii pruskiej w bitwie z Francuzami Napoleona, a także Mrągowian, którzy zginęli podczas odwrotu armii francuskiej z Moskwy przez te tereny. Kolejna tablica, z 1831 r. upamiętnia ofiary epidemii cholery. Kościół ucierpiał poważnie podczas wejścia Armii Radzieckiej w 1945 r., kiedy jej żołnierze podpalili go. Na skutek tego nie posiada już żadnego oryginalnego wyposażenia. Do XVIII w. za kościołem znajdował się cmentarz, ale zamknięto go po rozporządzeniu króla Fryderyka Wielkiego. Teren po nim wyrównano i zasadzono tu dąb pamięci na cześć poległych w wojnie z Francją w 1870 r. Z kolei z 1920 r. pochodzi stary dąb, posadzony na pamiątkę wygranego przez Niemców plebiscytu, w wyniku którego znaczną część Mazur dołączono do ich państwa. Jeśli chodzi o świątynie katolickie, to do dzisiaj istnieje kościół św. Wojciecha. Zbudowano go w 1860 r. a trzydzieści lat później uzyskał wieżę i nawy boczne.

Rezerwując pokoje w Mrągowie na kilka dni, można poświęcić dobre kilka godzin na zwiedzenie tego zabytku, bowiem nadal jest tam jego stare wyposażenie. W kościele znajduje się drewniany ołtarz z Ratyzbony i dwa boczne z Dobrego Miasta oraz drewniana rzeźba Świętej Rodziny. Wszystkie witraże również są oryginalne, z końcówki XIX w. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków miasta, wciąż pełniący swoje funkcje.

Mrzeżyno z atrakcjami

Mrzeżyno jest uroczym miejscem, które położone jest nad Bałtykiem. Dostać się można bez większych problemów, zarówno samochodem, jak i koleją a dalej busami lub autobusami. Z powodu swojego położenia oraz dogodnego dojazdu, jak i wielu turystycznych atrakcji, baza noclegowa oraz gastronomiczna mocno się rozrosły.

Miejscowość oferuje miejsca na polach kempingowych, jak i bardziej luksusowe noclegi. Mrzeżyno kusi też swoimi plażami oraz innymi atrakcjami okolicy.

Plaże w Mrzeżynie są równe i szerokie, pozbawione większych kamieni. Od lądu oddziela je pasm wydm, porośniętych gdzieniegdzie niższą roślinnością. Na plaży można znaleźć muszle skorupiaków, które czasem przekraczają nawet kilka centymetrów średnicy. Szczęśliwcy znajdą tu także bursztyny.

Co roku Mrzeżyno odwiedza wielu turystów, którzy chcą spędzić urlop na plaży ale także zobaczyć przyrodę, zabawić się w trakcie organizowanych imprez, czy na terenie wesołego miasteczka, które co roku odwiedza miejscowość w trakcie sezonu turystycznego.

Wiele osób, które przybywają do Mrzeżyna, kieruje swoje kroki najpierw na plażę. Drugim miejscem, które odwiedzają jest port, usytuowany u ujścia rzeki Rega.

Oprócz kutrów zobaczyć można tu jachty oraz statki turystyczne, oferujące gościom rejsy po Bałtyku. Ciekawą atrakcją położoną w Mrzeżynie jest zabytkowa chałupa rybacka przy ulicy Zabytkowej. Jest ona w całości pokryta strzechą i zbudowana jest w taki sposób, w jaki kiedyś zbudowana była większość domów tej miejscowości.

Mrzeżyno znajduje się na terenie Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego, który należy do obszarów chronionych przez Unię Europejską. Celem jego powstania była ochrona unikatowych siedlisk na terenie lasów, bagien i jezior występujących w tej okolicy. Obszar ten jest bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym i pozwala na długie piesze wędrówki po szlakach. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli wypatrzeć różne gatunki rzadkich ptaków. Ochronie podlegają też plaże oraz przylegające lasy. Ma to wpływ na ilość zanieczyszczeń, a co za tym idzie na komfort plażowania. Wyznaczono także kilka rezerwatów przyrody, gdzie chronione są rzadkie gatunki roślin i zwierząt – wszystko to, wpływa na mikroklimat samej miejscowości.

Stoki narciarskie w Zakopanem

Nie od dziś wiadomo, iż Zakopane jest jedną z najbardziej obleganych miejscowości górskich ze względu na wielość stoków narciarskich oraz klimat tego miejsca. Narciarze i snowboardziści z kraju jak i zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby spędzić miło urlop zimowy. W okresie wysokiego sezonu ciężko znaleźć nocleg w Zakopanem bez wcześniejszej rezerwacji, a więc wybierając się tutaj trzeba zaplanować wyjazd już kilka miesięcy wcześniej inaczej znalezienie lokum graniczy z cudem (sprawdź: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,zakopane,0.html).

Jednym z najpopularniejszych stoków narciarskich w tym mieście jest Polana Szymoszkowa, która mierzy aż 1291 metrów. Jej niezaprzeczalnym atutem jest przede wszystkim widok rozciągający się z samej góry, gdzie podziwiać go można z panoramicznych restauracji znajdujących się przy górnej stacji. Dla miłośników sportów zimowych dostępne są dwie koleje linowe, jedna sześcioosobowa biegnąca na są szczyt góry oraz mniejsza kończąca się w połowie stoku przeznaczona dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Dodatkowym atutem Polany Szymoszkowej jest znajdujący się przy dolnej stacji KidsPark Szymoszkowa, gdzie najmłodsi mogą uczyć się jeździć pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Na drugim stoku można nieco połamać nogi. Harenda jest miejscem dla doświadczonych i zaawansowanych miłośników sportów zimowych z racji tego, iż jest bardzo stromy. Stok dysponuje aż pięcioma wyciągami w tym cztery orczykowe i jedna kolej krzesełkowa mieszcząca cztery osoby. Długość najwyższej trasy to 600 metrów. Na dole stacji znaleźć można wypożyczalnię sprzętów, szkołę narciarską, restaurację, kasy biletowe, WC oraz parking.

Kolejna atrakcja w postaci stoku narciarskiego to Nosal. To właśnie tutaj skorzystać można z pięciu łagodnych i łatwych tras. Ich wysokość sięga od 145 do 250 metrów, a więc nie są to duże góry za to idealnie nadają się na naukę jazdy na nartach lub desce. Na terenie ośrodka znajduje się oczywiście góralska karczma z prawdziwym polskim jedzeniem, wypożyczalnia odzieży i sprzętu narciarskiego oraz ogródek czyli zimowy plac zabaw dla najmłodszych. Przyjeżdżając do Zakopanego z dziećmi warto wybrać Nosal ze względu na tą atrakcję. Tutaj dzieci poczują się jak w raju. Główną atrakcją ogródka Misia Stramusia jest karuzela pontonowa, na której kręcić może się ośmioro dzieci jednocześnie.

Ostatnią najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną stacją narciarską jest Kasprowy Wierch. To dla tej góry, emocji oraz widoku jaki rozprzestrzenia się ze szczytu przyjeżdżają turyści z wielu zakątków Europy. To miejsce posiada dwie koleje, a mianowicie kolej krzesełkowa Gąsienicowa, która dowozi narciarzy i snowboardzistów na wysokość 9700 metrów. Trasa ta polecana jest dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. Druga kolej krzesełkowa – Gorczykowa jest nieco trudniejsza, natmoiast nartostrada prosta i krótka.

Ciekawe miejsca w pobliżu Karwi

Karwia to nieduża miejscowość turystyczna, która leży tuż przy słynnym Władysławowie. Sama wieś to miejsce, gdzie można doskonale wypocząć na plaży. Warto od razu nadmienić, że w Karwi znajdują się dwa kąpieliska, które wyróżniają się wysoką jakością wody. W pobliżu Karwi jest oprócz tego kilka interesujących miejsc, które z pewnością warto odwiedzić podczas swego pobytu nad Morzem Bałtyckim. W trakcie urlopu w miejscowości warto z pewnością odwiedzić położoną niedaleko Jastrzębią Górę. Tutaj znajduje się obelisk "Gwiazda Północy", który symbolicznie wytycza najdalej wysunięty w kierunku północnym punkt naszego kraju. Pomnik, wykonany po dokładnych pomiarach geodezyjnych w 2000 roku, znajduje się u podnóża wybrzeża klifowego. To jedna z popularniejszych atrakcji tych okolic.

Interesującym miejscem niedaleko Karwi jest także słynne Rozewie, gdzie znajduje się jedna z najstarszych i największych latarni morskich w naszym kraju. Historia słynnej latarni morskiej sięga czasów tzw. potopu szwedzkiego. W tej chwili w budynku można odwiedzić izbę pamięci pisarza Stefana Żeromskiego oraz muzeum latarnictwa polskiego. Latarnia położona jest w malowniczym lesie bukowym, który rośnie na klifie. Innym miejscem godnym uwagi jest pobliski Wąwóz Chłapowski, który ciągnie się od miejscowości Chłapowo aż do plaży. Wąwóz to malownicza dolina, która idealnie nadaje się na spacery. Dolina należy zresztą do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, można tutaj z bliska przyjrzeć się wielu roślinom, z którymi mieszkańcy miast raczej rzadko mają o czynienia. Chodzi m. in. o dzikie róże, żarnowiec, rokitnik itd.

Podczas pobytu w Karwi warto zarezerwować sobie nieco czasu na odwiedzenie Półwyspu Helskiego, ten charakterystyczny wąski pas lądu to gwarancja wspaniałych widoków. Najwęższe odcinki słynnej Mierzei Helskiej znajdują się bardzo blisko Władysławowa. Półwysep Helski to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich wielbicieli żeglowania, jazdy skuterem wodnym albo surfingu. Na półwyspie można skorzystać z oferty dobrych szkół windsurfingowych.

Dla osób, które zdecydowały się spędzić swój urlop właśnie w Karwi w pobliżu Władysławowa, mamy bardzo dobrą wiadomość – otóż Karwia oferuje liczne możliwości noclegowe. Możemy zdecydować się zarówno na jakiś ośrodek wypoczynkowy, jak i kwatery prywatne. Pomocna będzie jakaś baza noclegowa online, z pomocą której można dokonać rezerwacji.

Własny port rybacki i bogata historia – Ustka

Ustka jest to małej wielkości miasto, liczące sobie nieco ponad 16 000 mieszkańców. Znajduje się po zachodniej stronie województwa pomorskiego i jest miejscowością leżącą bezpośrednio nad morzem, posiadającą własny port rybacki i bogatą historię. Ustka jest miejscowością nastawioną ściśle na turystykę, dzięki temu tysiące turystów każdego roku odwiedza tę miejscowość w celu spędzenia czasu nad polskim morzem. Miejscowość ta jest również uzdrowiskiem, dlatego oprócz turystów wypoczynkowych przyjeżdżają tam również ludzie, którzy leczą się na dolegliwości związane z układem górnych dróg oddechowych, chorobami natury reumatologicznej, kardiologicznej oraz z nadciśnieniem [https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadcis_tetnicze].

W chwili obecnej Ustka może się cieszyć również zwiększonym powodzeniem ze względu na rosnące zainteresowanie plażami nad Bałtykiem przez zagranicznych turystów, których z roku na rok przybywa. Baza noclegowa w Ustce jest bardzo rozwinięta. Ze względu na różnorodność gości noclegi są w różnych cenach dostosowanych do oczekiwań przyjezdnych [np . meteor-turystyka.pl – noclegi Ustka]. Obecnie nocleg można tam wynająć już od 30 złotych i są to miejsca typu hostel/pensjonat. Dla osób bardziej wymagających są oczywiście dostępne hotele, które oferują znacznie wyższy standard tym samym pobierając większe opłaty. Ceny hoteli w Ustce zaczynają się już od 100 złotych i mogą wynosić nawet do 300 złotych.

Wybierając się nad morze, a w szczególności do Ustki powinniśmy wcześniej zarezerwować miejsce w hotelu, żeby podczas przyjazdu mieć pewność że pokoje będą na nas czekały. 

Pobierowo – bezpieczne kąpielisko i atrakcje

Jadąc w okresie letnim na wakacje zawsze chcemy wybrać się w miejsce, które da nam możliwość miłego spędzenia czasu i odprężenia. Wybierając miejscowość, do której chcemy pojechać musimy uwzględnić takie sprawy jak ilość gotówki jaką chcemy na ten cel przeznaczyć, długość urlopu, nasze upodobania oraz odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od wakacji? Większość z nas odpowie, że satysfakcjonowałoby nas, aby podczas pobytu na wakacjach była cisza i spokój, jednak i one po ponad 4 dniach mogą się znudzić. Biorąc pod uwagę taką ewentualność, trzeba zastanowić się nad wyborem miejscowości mającej nam do zaoferowania coś więcej. Idealnym rozwiązaniem będzie wizyta w Pobierowie.

Jest to wioska licząca sobie ponad 1000 mieszkańców, posiadająca jedne z najlepszych kąpielisk nadmorskich w Polsce. Każdego lata ściąga tutaj kilkanaście tysięcy turystów, mających zamiar dobrze się bawić czy po prostu spędzić czas pośród tych pięknych terenów. Wybierając się tutaj warto pamiętać o zasadzie, która jest przez wielu ludzi pomijana, mianowicie o tym, że na wakacje nie trwające dłużej niż dwa tygodnie zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Pakowanie się na urlop musi być bardzo sprawne i nie możemy nad tym długo siedzieć, ponieważ wracając z wakacji będziemy musieli równie długo siedzieć w pokoju hotelowym robiąc to samo. Część rzeczy takich jak ręczniki na plaże, szczoteczki do zębów, czy kremy z filtrem jesteśmy w stanie kupić na miejscu i nie ma potrzeby ich wozić z drugiego końca Polski.

Wybierając się do Pobierowa musimy sprawdzić bazę noclegową, która może być już przepełniona, bądź po prostu dla nas za droga. Koszt zakwaterowania w tej miejscowości nie jest duży. Pobierowo oferuje atrakcyjne kwatery noclegowe, których opłata wynosi zaledwie 30 zł za dobę, przez co jest jednym z najniższych w Polsce. Miejsce to jest świetne dla studentów, ze względu na niskie ceny, jak i dla rodzin z dziećmi które mogą tutaj cieszyć się dobrymi warunkami do kąpieli i wypoczynku. Kąpielisko morskie w Pobierowie spełnia najwyższe standardy dla kąpielisk w Unii Europejskiej i jako jedne z pierwszych otrzymało ten certyfikat w Polsce w roku 2005. Pobierowo to miejsce gdzie koniecznie musimy się wybrać i gdzie niewątpliwie spędzimy niezapomniane wakacje.

Wczasy w Grzybowie

Mimo rosnącej popularności zagranicznych kurortów w ciepłych krajach, wciąż nieustającym powodzeniem cieszy się nasze polskie morze. W sezonie miejscowości nadbałtyckie przeżywają prawdziwe oblężenie. Ci, którzy bardziej niż dostępność wielu atrakcji turystycznych cenią sobie spokój i ciszę, powinni wybrać się nad morze już po wakacjach, albo zdecydować się na pobyt w jednej z niewielkich, mniej znanych miejscowości.

Takim właśnie miejscem jest malutka wioska Grzybowo, w której już sto lat temu zaczęła powstawać baza noclegowa dla gości. Warto wykupić tu sobie chociaż na kilka dni wakacyjny nocleg. W tym celu możecie tak jak my skorzystać ze strony www.meteor-turystyka.pl. Grzybowo jest bowiem atrakcyjną i przyjemną miejscowością o wspaniałym położeniu i wysokich walorach przyrodniczych. W osadzie na przyjezdnych czekają pensjonaty, pokoje i gospodarstwa agroturystyczne. Zarówno w ośrodkach wczasowych, jak i w okolicznych lokalach gastronomicznych, podstawę smacznego i zdrowego wyżywienia stanowią dania ze świeżych ryb bałtyckich. Spacerując po wsi, można zobaczyć stare, dekoracyjne domki, zagrody i budynki gospodarcze, z których część ma wartość zabytkową.

Podstawową atrakcją Grzybowa jest piękna, szeroka plaża z jasnego piasku. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, spowodowanemu położeniem kąpieliska nad zatoką, woda ma tu wyższe temperatury niż w pozostałych punktach wybrzeża. Ponadto po deszczach na plaży można nieraz natknąć się na kałuże z wodą torfową, która ma właściwości takie same jak borowina i bardzo korzystnie wpływa na skórę człowieka. Pod opieką ratowników, plażowicze mogą opalać się, pływać i uprawiać sporty wodne w zacisznej zatoczce. Plażę od lądu oddziela pasmo wydm, które dzięki żyznej warstwie torfu porasta obficie ciekawa nadmorska roślinność. Szczególnie dekoracyjnie wyglądają tu smagane wiatrem powyginane sosny, które można podziwiać podczas spacerów wzdłuż nadbrzeża.

Na wydmach spotyka się także wiele gatunków paproci, traw i ziół, a nawet rzadkie polskie gatunki storczyków. Tak ciekawa krajobrazowo i przyrodniczo okolica zachęca do krajoznawczych wypraw śladami kultury i cudów natury. Dla zwolenników aktywnego wypoczynku wyznaczono tu wiele tras do wędrówek pieszych i wycieczek na rowerach. Można tu także jeździć konno na wierzchowcach z pobliskiej stadniny. Tutaj każdy, kto lubi wypoczywać w ruchu, spędzi bardzo udane wczasy. 

Pobyt w Rabce-Zdrój

Miejscem, które bez wątpienia polecane jest na wakacyjne wycieczki, lecz nie tylko, jest Rabka-Zdrój. To miasteczko położone w województwie małopolskim cieszy się bardzo dobrą opinią wśród turystów, a wynika to z faktu, iż nie tylko posiada atrakcje, których liczba przyprawia o zawrót głowy, ale także przyczyniają się do tego sami mieszkańcy. Ta małopolska miejscowość szczyci się także swym uzdrowiskowym charakterem. Kuracjusze już od wielu lat znają bogactwa się tu znajdujące. Od wszelakiego rodzaju wód mineralnych, poprzez sprzyjający mikroklimat, a na wspaniałym górskim krajobrazie kończąc. Ważnymi naturalnymi bogactwami są tutaj solanki, które stosuje się w kuracjach wziewnych, pitnych, a także w kąpielach. Znajduje się tu wiele uzdrowiskowych obiektów jak chociażby sanatorium. Głównymi dolegliwościami, z jakimi mierzą się przybywający tu są choroby układu zarówno krążenia, jak i oddechowego, a także kuracjusze ze schorzeniami reumatycznymi, alergią i nerwicami. Baza uzdrowiskowo-wypoczynkowa w Rabce dostosowana jest do tych różnych potrzeb kuracjuszy i wczasowiczów.

Dobrze rozwiniętym sektorem jest w tym miejscu także turystyka. Rabka-Zdrój stanowi również idealny punkt wyjścia w górskie wycieczki, znajduje się bowiem zaraz u podnóża Beskidu Wyspowego, jak i Gorców. Dla osób kochających aktywność fizyczną są tu przeznaczone trasy do Nordic Walking, baseny, a także skatepark. Co więcej również i kulturalna oferta jest bardzo obszerna. Można, a nawet trzeba w tym miejscu zapoznać się z tradycjami i zwyczajami miejscowej ludności. Także i w trakcie sezonu zimowego Rabka-Zdrój zachwyca. Przeobraża się w kurort narciarski, gdzie panuje czyste szaleństwo.

Burzliwa historia Soliny

Bieszczady to miejsce niezwykłe – poetyckie, magiczne, tajemnicze. Ponoć kto raz tu przyjedzie, będzie tu już zawsze wracał. Podobną „moc”, przynajmniej tak uważają jej mieszkańcy, ma Solina, miejsce doskonale znane, przede wszystkim, ze znajdującej się tu elektrowni wodnej. I choć geograficznie rzecz biorąc, nie znajduje się Bieszczadach, tylko w Górach Sanocko-Turczańskich to i tak, nie ma to większego znaczenia dla rzeszy turystów, którzy bardzo często właśnie tutaj rozpoczynają swoją przygodę z Bieszczadami. Wioska ma szeroką ofertę turystyczną, wygodne domki czy pokoje łatwo znaleźć chociażby na znanych portalach internetowych.

Solina to stara wieś. Pierwszą wzmiankę o niej można odnaleźć już w dokumentach z 1426 roku. Wtedy to należała ona do majątku Kmitów. W wieku XV nastąpiła ponowna lokacja wsi – na prawie wołoskim. Właścicielem wioski stał się Mikołaj Stadnicki, syn Katarzyny Kmicinaki, która byłą siostrą wojewody, a żoną kasztelana sanockiego – Andrzeja Stadnickiego. Był on także posiadaczem sąsiedniego Myczkowa. Właścicielem Soliny był następnie Franciszek Leszczyński (uczestniczył on w powstaniu styczniowym oraz w bitwie pod Solferino). Do wybuchu II wojny światowej w Solinie znajdował się dwór – własność Antoniego Borzemskiego. Mieszkańcami wsi byli zarówno Polacy jak i Ukraińcy. Po II wojnie światowej wszyscy mieszkańcy pochodzenia ukraińskiego zostali z Soliny wywiezieni na teren ZSRR.

W roku 1960 rozpoczęto w Solnie budowę zapory wodnej na Sanie, po której wybudowaniu powstała Jezioro Solińskie. Warto wiedzieć, że początkowo wieś znajdowała się tam, gdzie obecnie znajduje się jezioro. Przed zalaniem terenu wyznaczonego na dno akwenu wioskę przesiedlono w wyżej położony teren, gdzie też znajduje się do dziś. Obecnie Solina pełni funkcję ośrodka sportów wodnych i jest znana w całej Polsce ze względu na swój niezwykły urok.